Ładuje...

W Klimacie Nordic Noir

17 listopada 2017, piątek

Długie mroźne wieczory nie każdego cieszą tak jak mnie. Ale nawet tym którzy uwielbiają chłodny klimat zima potrafi zafundować śnieżycę i w takiej sytuacji najlepiej skryć się pod kocem, puścić jakiś dobry serial i zafundować sobie kveldskos. Ja wtedy dokładnie tak robię, ale nie oglądam seriali o ciepłych, słonecznych wyspach, a klimatyczne kryminały i thrillery w scenerii, bądź wydaniu skandynawskim. Napiszę Wam dziś o serialach Nordic Noir do których uwielbiam wracać i wracać będę wielokrotnie.

Fortitiude

Mój The Best of The Best, of The Best!

W miasteczku Fortitude życie toczy się spokojnie, swoim tempem. Ludzie znają się od lat i egzystują ze sobą we względnej zgodzie. Te spokojne miejsce, nazywane również najbezpieczniejszym zakątkiem na ziemi, ma szansę na spory rozwój.

W planach jest budowa hotelu, który ma przyciągnąć tysiące turystów. Jednak pewnego dnia dochodzi do tragedii, która zostaje owiana tajemnicą. Można byłoby pomyśleć, że to wszystko, ale to jedynie początek wydarzeń, nomen omen wierzchołek góry lodowej. W Fortitude dzieją się rzeczy, które wystawią charaktery mieszkańców na sporą próbę.

Sezon 1W drugim sezonie miasteczko jest zdewastowane po sezonie pierwszym. Ci, którzy zostali robią wszystko, aby zacząć normalnie żyć, niestety nie jest to łatwe. Tymczasem w Fortitude ma miejsce ciekawe zjawisko - pojawia się czerwona zorza polarna, a wraz z nią ciąg tragicznych i dziwnych wydarzeń. Tajemnicza postać poluje nocą na swoje ofiary. Nikt nie może czuć się bezpiecznie i znów nic nie jest takie jak mogło by się wydawać

”Zło przychodzi nocą. Musimy być gotowi”.

Sezon 2Ten serial to spora mieszanka gatunków włożona w bajeczne okoliczności przyrody. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim sezonie akcja rozgrywa się na terenie Norwegii, na dalekiej północy w fikcyjnym miasteczku Fortitiude. Co ciekawe serial został nakręcony w Islandii, w miasteczku Longyearbyen i jest produkcji brytyjskiej.

Na rynku dostępne są dwa sezony. Nie jest potwierdzone, że trzeci sezon powstanie, ale sporo spekulacji na ten temat krąży w sieci. Dla mnie trzeci sezon nie będzie już tym samym co dwa poprzednie z powodu wydarzeń w sezonie drugim, za co jestem wściekła na scenarzystów, ale kto wie może mnie zaskoczą.

Na koniec wisienka na torcie - muzyka do filmu, ale szczególnie piosenka która rozpoczyna serial.


Dwa kolejne seriale to the best of the best!, które zdecydowanie stawiam na równi.

Trapped

Podobno, jak twierdzi twórca "połączeniem nordic noir z Agathą Christie”.

Pewnego cudownego, mroźnego dnia do spokojnego, wręcz nudnego miasteczka przypływa duński prom. Wraz z promem pojawia się rozczłonkowane ciało znalezione w wodzie i spora śnieżyca, która uziemia ludzi na wyspie.

Wszystkie te elementy zestawione ze sobą sprawiają, że w miasteczku przestaje wiać nudą do której mieszkańcy jeszcze nie raz zatęsknią. Policjanci stają przed ogromnym wyzwaniem. Nigdy wcześniej nie zajmowali się taką sprawą, jednak w odciętym od ludzi miasteczku nie mają wyjścia i muszą działać. Pierwsze podejrzenia spadają na pasażerów promu i załogę. Z czasem okazuje się że to spokojne miejsce i ci spokojni mieszkańcy, mają bardzo dużo swoich trupów w szafie, które powoli wypadają.

Trapped ma to co powinien mieć dobry nordic noir - odludzie, klaustrofobiczny klimat i tajemnice mieszkańców. Scenarzyści dodali również wątek poruszający ważny problem społeczny.


Forbrydelsen


Centralną postacią serialu jest detektyw Sarah Lund, grana przez Sofie Gråbøl jedną z moich ulubionych skandynawskich aktorek (grała również w Fortitude). Choć postaci jest sporo to zdecydowanie Lund dominuje osobowością. Kariera Pani detektyw w kopenhaskim wydziale dobiega końca. Ma ona w planach wyjazd do Szwecji, aby pracować w Sztokholmskiej policji. Sprawy zaczynają się komplikować kiedy zostaje znalezione ciało młodej licealistki. Lund zamiast skupić się na wyjeździe, angażuje się w sprawę i wraz z Jane Meyer’em, policjantem, który miał zastąpić Lund, zaczyna szukać sprawcy morderstwa.

Serial liczy trzy sezony, ale nie chcę ich streszczać ponieważ płaszczyzna obyczajowa jest powiązana w każdym sezonie i nie chcę zbyt wiele zdradzić. Na pewno w każdym z sezonów spotkacie detektyw Lund, która będzie rozwiązywać sprawy zawodowe, analizując fakty i bezkompromisowo dociekając prawdy. Powstała również amerykańska wersja pod tytułem „The Killing”, która wbrew pozorom różni się od wersji duńskiej. Choć zdecydowanie duńska w moim przekonaniu jest lepsza, to polecam w następnej kolejności amerykańskie wydanie. Dla książko - maniaków też jest coś dobrego, ponieważ tu dość wyjątkowo, bo na podstawie serialu powstały trzy tomy książki.

Warta uwagi jest również ścieżka dzwiękowa.