Ładuje...

Scandi Premiery - czyli lutowe must have na mojej Scandi Półce

1 lutego 2018, czwartek

Luty książkowo będzie bardzo ciekawym miesiącem, przede wszystkim dzięki Wydawnictwu Literackiemu. Wcześniej wspomniane przygotowało, aż trzy Scandi Premiery. W tamtym miesiącu Wydawnictwo Literackie też nie próżnowało, ponieważ została wydana powieść Burza Steve’a Sem-Sandberg’a. Książkę przeczytałam z prędkością uderzenia pioruna i niebawem pojawi się jej recenzja.

Zatem przedstawiam Wam interesującą trójkę.

Zacznę od mojej ukochanej Norwegii i jedynego w swoim rodzaju Karla Ove Knausgarda, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Po pięciu niesamowitych tomach Mojej Walki, wydawca kieruje na rynek tom szósty - mam nadzieję, że tak samo dobry jak poprzednie - a może i lepszy? Zobaczymy.

Mamy też reprezentację Szwecji w osobie Joachima Pettersona i jego Pszczół. Do dziś pamiętam Lunde, która napisała o tych brzęczących maluchach (na które nota bene mam uczulenie i których panicznie się boję). Być może książka, tym razem Joachima Pettersona, będzie ciekawą podróżą w ich świat.

Last but not least - mroźna Islandia i książka pt. Wyspa, autorki o bardzo łatwych do zapamiętania personaliach - Sigríður Hagalín Björnsdóttir. Przyznaję, że pierwszy raz będę miała okazję przeczytać książkę tej autorki,. Dotychczas przeczytałam kilka pozycji na temat Islandii - niektóre z nich znajdziecie w dziale książki - były i te lepsze i gorsze, więc tym bardziej jestem ciekawa

Czas Start !Joachim Petterson - Pszczoły

Premiera 14 Lutego 2018


Pszczoły = życie

 

Czytaliście z wypiekami na twarzy Historię pszczół Mai Lunde? Nadszedł czas by dowiedzieć się więcej o tych fascynujących owadach i zaprosić je do swego ogrodu.

 

„Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia” – to zdanie przypisywano przez lata Albertowi Einsteinowi. Dziś biolodzy biją na alarm, a organizacje proekologiczne organizują kolejne akcje na rzecz ratowania zmniejszającej się populacji owadów, od których zależy nasze życie i życie naszej planety. Powagę sytuacji pojął Joachim Petterson i z grafika przekwalifikował się na… pszczelarza. A dokładniej stał się pszczelarzem po godzinach i dziś pasji tej poświęca każdą wolną chwilę. Jest znawcą zwyczajów pszczół, wie, jak je obłaskawić i jak zapewnić im idealne warunki życia w przydomowym ogrodzie. W tej książce zebrał wszystkie swoje doświadczenia, anegdoty i przemyślenia. Konkretne porady sąsiadują tu z osobistymi opowieściami o zakładaniu pasieki. O swojej pasji Petterson opowiada z przejęciem i prawdziwym zaangażowaniem, które udzielają się czytelnikom.

 

Teraz czas na Was! Obudźcie się do życia razem z pszczołami. To najsłodsza książka tej wiosny.

Sigríður Hagalín Björnsdóttir - Wyspa

Premiera 14 Lutego 2018


Najważniejsza islandzka książka ostatnich lat.

Błyskotliwa powieść o miłości, władzy i manipulacji. Prawdopodobna i przez to przerażająca wizja naszej przyszłości.

 

Świat jaki znamy, przestaje istnieć. Z dnia na dzień Islandia, uznawana za jeden z najlepiej zorganizowanych krajów, traci kontakt z pozostałymi państwami i przeistacza się w krainę chaosu. Mieszkańcy nie wiedzą, co jest źródłem kryzysu, ale mimo to starają się normalnie funkcjonować. Tymczasem nowo powstały rząd manipuluje informacjami, wie bowiem, że wkrótce zabraknie pożywienia. Państwo, a wraz z nim prawo i społeczeństwo zaczynają ulegać korozji.

 

Hjalti do momentu zmiany był wziętym dziennikarzem. Czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Jakich wyborów dokona, aby ocalić w sobie człowieczeństwo?

 

Maria za wszelką cenę chce uratować swoje dzieci, tymczasem władze ogarniętej szaleństwem wyspy chcą ich deportować i wysłać statkiem w nieznane. Czy przetrwają?

 

Wyspa to błyskotliwe połączenie thrillera, political fiction i dystopii, a zarazem świetnie skonstruowana diagnoza współczesnego rozchwianego świata. Wizja wykreowana przez Sigríður Hagalín Björnsdóttir wstrząsnęła Islandią i wywołała ożywioną dyskusję na temat trwałości fundamentów państwa i społeczeństwa.

 

Książkę ogłoszono najlepszym debiutem literackim ostatnich lat, a także nominowano do DV Cultural Prize for Literature 2016 i The Icelandic Women’s Literature Prize 2017.

Karl Ove Knausgård - Moja walka. Księga 6

Premiera 28 Lutego 2018


Ostatnia część międzynarodowego fenomenu wydawniczego Moja walka 6, czyli opowieść o cenie sukcesu i portret młodego Hitlera.

 

Na tę chwilę dziesiątki tysięcy polskich czytelników czekało od lat. Po pięciu znakomicie przyjętych częściach autobiograficznej powieści Karla Ovego Knausgårda nadszedł czas na ostatnią odsłonę dzieła, o którym mówił cały literacki świat. Ale spokojnie, przed nami jeszcze ponad tysiąc stron do przeczytania…

 

W szóstej części Mojej walki – bodaj najbardziej osobistej – wyłania się najpełniejszy obraz pisarza, męża i człowieka. Karl Ove Knausgård, autor a zarazem bohater powieści, stoi u progu największego przełomu w swoim życiu — właśnie ukazuje się pierwszy tom Mojej walki, powieści, która na zawsze odmieni życie jego i jego najbliższych, choć nie wiadomo jeszcze z jakim skutkiem… Zanim świat uzna jego książkę za międzynarodową sensację, przyjdzie zmierzyć mu się ze skandalem, pozwem sądowym oraz załamaniem nerwowym żony. Oto cena sukcesu.

 

Moja walka. Powieść 6 nie jest jednak tylko zapisem zmagań pisarza z zastaną rzeczywistością, ale również powieścią, która rzuca światło na tytuł serii. Wszystko za sprawą opowieści o młodości Adolfa Hitlera…